Vystříháváte často obrázky, motivy nebo razítka? Já si jednou za čas sednu s nůžkami a potištěným papírem v ruce a jen tak vystříhávám jednotlivé motivy, obrázky nebo cedulky. Můžu u toho myslet na jiné věci nebo poslouchat audio knížku, zároveň si připravím polotovary pro další papírové tvoření. Stříhání mě baví a zabaví, ale vím, že každý to tak nemá.
Na kurzech se setkávám s tím, že se bojíte vzít nůžky a stříhat, některé tvary se vám zdají příliš složité a bojíte se, že obrázky zničíte. Sam jsem si touto fází taky prošla, proto vám chci vám dát pár tipů, jak se s vystřihováním „poprat“.
Tip č. 1 – používejte správné nůžky
Výběr nůžek je velmi důležitý. Na vyřízení složitých tvarů jsou lepší menší nůžky s kratším ostřím. Nůžky vám musí dobře sednout do ruky, nesmí vám po pěti nebo deseti minutách práce vzniknout otlačeny nebo puchýře. (To se mi opravdu stalo.) Nůžky taky samozřejmě musí stříhat ostře.
Moje oblíbené nůžky na vystříhávání obrázků jsou ty na obrázku úplně nahoře – jsou malé, ostré, mají měkkou rukojeť.
Tip č. 2- začněte jednoduchými tvary
Až budete mít ty správné nůžky, začněte vystřihováním obdélníků, visaček a malých cedulek, které mají kratší a rovné nebo jen mírně tvarované hrany. Zvyknete si na stříhání a budete mít sbírku krásných výstřižků, které vám zvednou stříhací sebevědomí :).
Poznámka: Nemusíte hned vystříhávat přesně na hranách obrázků, jednoduché tvary můžete stříhat ve vzdálenosti 1 – 2 mm od okrajové čáry. Postupně se propracujete k vystřihování přesně podél čáry.
Tip č. 3 – otáčejte papírem, ne nůžkami
Při stříhání držte nůžky stále stejným směrem (šikmo od sebe, jak je vám to pohodlné), ať už má vystřihovaný obrázek jakýkoliv tvar. Dokonalého vystřižení dosáhnete mnohem snáz držením nůžek a otáčením papíru než držením papíru a otáčením nůžek. I když se vám to nejdřív nemusí zdát přirozené, vyzkoušejte to a vytrvejte. Uvidíte, že najednou bude stříhání lehčí a zábavnější.
Poznámka: Úhel ostří nůžek vůči papíru nemusí být po celou dobu 90°, v záhybech můžete nůžky naklonit podle potřeby :).
Tip č. 4 – nedostříhávejte
I když budete mít nůžky s ostrými špičkami, nikdy nedostříhávejte až do úplného zavření nůžek. Dostřižení vždycky způsobí malé natržení papíru kolmo na směr střihu, a to u vám pokazí výsledek. Všichni máme tendenci dostříhávat u vnitřních úhlů, je to přirozené. Proto je důležité naučit se stříhat jen do 2/3 až 3/4 délky ostří.
Tip č. 5 – nejmenší detaily neřešte
Některé obrázky mají hodně složitý a detailní tvar (např. kytice květů, jehličnatý strom, motýl s tykadly). Usnadněte si práci a tvar si zjednodušte. Nikdo nepozná, že jste z celku odstřihli špičky dvou pidi lístečků nebo tři jehličky. Motýlí tykadla můžete vystřihnout s větším okrajem kolem nich, nebo je úplně odstřihnete a později domalujete. Budete-li vystřižené obrázky vrstvit a překrývat, drobnosti se ztratí. Sami zjistíte, jak velcí detailisté jste a jaké výsledky vystříhávání vás těší.
Tip č. 6 – nebojte se přerušování
Nikde není psáno, že musíte obrázek vystřihnout na jeden zátah. Někdy je lepší nastřihnout z jedné a dostřihnout z druhé strany, zvlášť u ostrých vnitřních úhlů. Sami zjistíte, co vám u kterých tvarů funguje. Důležitý je výsledek a radost ze stříhání :).
Tip č. 7 – do ničeho se nenuťte
Každá činnost se opakováním stává jednodušší. Když se vystříhávání budete věnovat častěji, za nějaký čas zjistíte, že máte stříhání rádi a baví vás. Pokud vás ale přes veškerou snahu stříhání neosloví, je to také v pořádku. Věnujte se jiným technikám a relaxujte tvořením!