Dekorování drobných předmětů papíry Décopatch

S papíry Décopatch jsem se setkala před lety díky své práci v Davoně. V rámci své náplně práce jsem s kolegyní zkoumala a testovala různé výtvarné techniky a materiály a dekorování drobných předmětů (nejen papíry Décopatch) byla jedna z oblastí, ke které jsme se pravidelně vracely a hledaly nové možnosti.

sada papírů Décopatch, lepidlo, gesto a štětec

Papíry Décopatch mají nádherné vzory a prodávají se buď jednotlivě ve velikosti 30 x 40 cm, nebo v sadách po 5 kusech (na obrázku). Jsou jemné, dají se snadno trhat rukama a při přetírání lepidlem se nepotrhají a nepromáčejí tak snadno jako třeba ubrousek při klasické dekupáži. Na první pohled mohou připomínat hedvábný papír, ale tyto jsou úplně jiné, kvalitnější.

Kromě papírů s vhodným vzorkem budete na práci potřebovat:
– štětec
– lepidlo na dekupáž
– předmět, který chcete dekorovat

dřevěný rámeček a papíry Décopatch natrhaný na malé kousky

Papíry Décopatch natrhejte na malé kousky a potom je pomocí lepidla na dekupáž postupně nalepujte na předmět, v mém případě na dřevěný rámeček. Lepidlem natřete kousek rámečku, přiložte papírek a přetřete ho lepidlem shora. Kousky papírů při lepení dávejte malinko přes sebe a takto dekorujte celý rámeček. Touto technikou můžete vdechnout nový život starým předmětům, protože natrhané kousky papírů velikostí přizpůsobíte danému předmětu.

dřevěná truhlička natřená bílým gestem

Papíry Décopatch jsou poloprůhledné, to znamená, že pod nimi lehce prosvítá barva podkladu. Pokud chcete, aby vzor na papíru více vyniknul, natřete předmět nejdřív bílou akrylovou barvou nebo gestem. Potom teprve nalepujte papíry.

papíry Décopatch připravené k nalepení  na dřevěnou truhličku

Protože truhlička si říkala o pokrytí stran celými obdélníky a ne trhanými záplatami, vyzkoušela jsem i tuto variantu.

truhlička dekorovaná papíry Décopatch

Výsledek je krásný, ale musím se přiznat, že trhání a lepení papírových kousků mě baví mnohem víc. 🙂

výsledek dekorování drobných předmětů papíry Décopatch

Můžete si odekorovat celou sadu malých předmětů a později, pokud se vám bude chtít, se můžete pustit i do velkých věcí – ozdobit si kufr, starý nábytek, lampu atd.

PS: Všimněte si rozdílu ve výsledném vzhledu stejného papíru, když je nalepený na bíle natřeném podkladu (víko truhličky) a na světlém dřevě (rámeček), který je způsobený poloprůhledností papíru.

Mějte se krásně
a relaxujte tvořením!