Festival Petrova cihelna a jeho nultý live stream

O mém focení jsem na blogu psala naposledy v červnu, kdy jsem fotila promo fotky skupiny Pětník. Dnes budu psát o trochu jiném typu muzikantského fotografování, a to o Petrově cihelně. Petrova cihelna je dobročinný projekt a hudební festival na podporu lidí s handycapem, kteří touží po kultuře a nemohou se na ni sami dostat. Nápad vzniknul koncem roku 2019 v hlavách Dušana Bitaly a Pepy Balcara.

Pepa Balcar telefonuje Mírovi Ošancovi v live streamu Petrovy cihelny 14. 11. 2020 v Jesenici.
Pepa Balcar spoluautor a zvukař festivalu volá moderátora Míru Ošance.

14. března 2020 se měl u nás v Jesenice konat festival se stejným názvem. Jenže přišel Covid-19 a festival byl odložen na 14. listopadu, s tím, že kdyby se náhodou akce zase nemohla konat, vymyslí se náhradní řešení.

Tím řešením byl live video stream s moderátory, kteří uváděli videoklipy zúčastněných kapel a muzikantů, komunikovali na chatu a dělali telefonické rozhovory. Jako fotografka akce jsem měla možnost zachytit okamžiky posledních příprav a samotné akce.

Festival se měl konat v společenském centru v Jesenice a město bez zaváhání souhlasilo s tím, že sál centra může posloužit jako zázemí pro video stream a vysílat se bude skrz oficiální yt kanál Jesenice TV.

Nakoukněte se mnou do zákulisí live streamu

Sál společenského centra Jesenice připravený na vysílání live streamu Petrovy cihelny 14. 11. 2020.

Moderátoři, všechny kamery (kromě jedné), zvuk i režie byly umístěny na pódiu. Pohled na prázdné hlediště byl alespoň pro mě velmi zvláštní. Naštěstí jsme se na místě museli soustředit na streamování a na zbytečné přemýšlení nebo smutnění nebyl čas.

moderátoři Míra Ošanec a Dušan Bitala se připravují na live stream Petrova cihelna 14. 11. 2020 v Jesenici.

Scénář měli k ruce úplně všichni, byl na několik stránek a posloužil více než dobře. Na fotce se moderátoři Dušan bitala a Míra Ošanec domlouvají na detailech vstupů (na slovíčkách záleží).

Tým live streamu Petrovy cihelny je připraven - 14. 11. 2020 v Jesenici.

Tady je pohled na celý tým (kromě fotografky). Nevěřila bych, kolik techniky je pro live vysílání kombinované s pouštěním video klipů, telefonickými rozhovory a živou muzikou potřeba.

Míra Ošanec a Dušan Bitala hrají své písničky v live streamu Petrovy cihelny 14. 11. 2020 v Jesenici.

Oba moderátoři jsou zároveň i písničkáři a muzikanti, každý z nich zahrál hned v úvodu vysílání jednu písničku s kytarou. Není nad živou muziku, už se těším, až se zase bude „normálně“ hrát.

Dušan Bitala vede telefonický rozhovor s hosty live streamu Petrovy cihelny 14. 11. 2020 v Jesenici.

Rozhovory po telefonu byly moc pěkným zpestřením programu. Všichni hosté na druhém konci linky byli ochotni podělit se o novinky v jejich muzikantském životě a vyjádřili podporu projektu Petrova cihelna, který je nejen festivalem. Vzhledem ke stávající situaci vzniknul i nový projekt Mini koncerty Petrovy cihelny, který zprostředkovává koncert muzikanta jednotlivce nebo dua doma u fyzicky handycapovaného fanouška.

Tým live streamu Petrovy cihelny 14. 11. 2020 v Jesenici těsně před vysíláním.

I přes různé problémy všechno dobře dopadlo

S takto komplexním živým vysíláním jsme neměli zkušenost a (samozřejmě) nastaly technické problémy, o kterých jsme netušili, že mohou existovat. Nakonec vše dobře dopadlo a příště už budeme zase o krok dál. Jestli vás projekt zaujal, sledujte na FB Petrovy cihelny, jaké další akce se chystají.

Celou fotoreportáž z první, vlastně nulté akce najdete na mém flickru v albu: Petrova cihelna – live stream 14. 11. 2020 Jesenice. Petrova cihelna jako dobročinný projekt a hudební festival v jednom v sobě spojuje několik věcí a činností, které jsou mi blízké a jsem moc ráda, že se na něm můžu podílet.

Děkuji za nakouknutí
a relaxujte focením.