Foto víkend v Moravském Toskánsku

Koncem června minulého roku jsem byla na úžasném foto výletě v Drážďanech a okolí a psala jsem, že se určitě přihlásím na další kurz Jardy Hory. Šla jsem na to od lesa a trochu jsem napověděla Ježíškovi, který mi pod stromeček nadělil poukaz na víkendový workshop v Moravském Toskánsku. Ten se konal 12. – 14. dubna 2019.

jarní krajina Moravského Toskánska - foto Rejka Balcarová

Jarda se pro nemoc bohužel nemohl zúčastnit, ale na místě ho skvěle zastoupil Marek Svoboda, místní fotograf se znalostmi terénu ve všech ročních obdobích, denních i nočních hodinách.

dubnová krajina Moravského Toskánska - foto Rejka Balcarová

Na místo i partu fotografů a fotografek jsem se moc těšila a dobře jsem udělala :). I když nám počasí nepřálo (průměrná teplota 4 st.C, silný vítra, zataženo, déšť i sníh), opakovaně jsme na sebe navlíkali všechno, co jsme měli a statečně se vydávali fotit a dobrá nálada nás po celý víkend neopustila.

jarní dubnová krajina Moravského Toskánska - foto Rejka Balcarová

Měla jsem s sebou svou FF zrcadlovku a novou bezrcadlovku, se kterou jsem nakonec nafotila většinu fotek. Umožnilo mi to prozkoumat její (i moje) možnosti, taky se občas vykašlat na stativ a užít si focení nalehko.

Moravské Toskánsko na jaře - foto Rejka Balcarová

Ze začátku jsem krajinné výřezy a terénní vlnky moc neviděla, ale s každým dalším místem, na které nás Marek zavedl a s každým dalším cvaknutím spouště to bylo lepší. Na kurzu se vyplácí chodit tam, kde stojí ostatní a „opisovat“ kompozici a scénu, zvlášť když jde o disciplínu, kterou člověk obvykle nedělá.

Moravské Toskánsko - jarní krajina - foto Rejka Balcarová

Uvědomila jsem si, že stativ vlastně používám jen na kurzech, krajinu fotím jako z rychlíku na výletech s nefotografy a všechny fotky zpracovávám svým zažitým dost minimalistickým způsobem.

Moravské Toskánsko - dubnová krajina - foto Rejka Balcarová

A kdybych to tak dělala i při focení v okolí Kyjova, byl by tento článek úplně bez fotek. Fotky z by byly rozmazané, většiny scén bych si ani nevšimla a ty vyfocené by po mých obvyklých úpravách byly velmi mdlé a nezajímavé.

jarní vinice Moravského Toskánska - foto Rejka Balcarová

Naštěstí jsme na konci kurzu měli čas i na úpravy fotek pod vedením lektora, takže se můžu pochlubit výsledky fotografického víkendu. Díky Markovi se nebudu bát při postprodukci trochu více tahat za šoupátka a experimentovat s výsledným vzhledem fotek.

vinice na jaře, Moravské Toskánsko - foto Rejka Balcarová

Kurz byl skvělý, bonusem byla dobrá společnost ostatních členů kurzu, ochutnávka vín z vinařtsví bratrů Štastných a moc dobrá jídla v místních hospůdkách.

jarní krajina - Moravské Toskánsko v dubnu - foto Rejka Balcarová

Teď už jenom zbývá trénovat, trénovat, trénovat, a co nejčastěji se vracet na místo činu :).

Díky za nakouknutí
a relaxujte focením!