Jak jsem se pustila do šití z kůže

Jsem taková ta zvídavá tvořilka, která stále a často zkouší nové techniky. Dnes už sice předem tuším, u jakého tvoření vydržím déle a která technika mě moc neosloví, ale i tak ráda experimentuju. A koncem roku jsem cítila, že potřebuju vyzkoušet něco nového. Netušila jsem, že to nové bude zrovna šití z kůže, ale…

Při brouzdání webem kurzyproradost.cz jsem narazila na kurz šití bot pro začátečníky vedený sympatickou Veronikou Mocovou. Zaujalo mě, že jde o kompletně ruční šití z kůže a v komentářích pod kurzem byly fotky spousty krásných kožených bot, které mě přesvědčily, že to opravdu chci zkusit. Takže jsem si zaplatila kurz, koupila pomůcky a materiál a pustila se do práce.

Pouzdra a obaly

ručně vyráběné mini peněženky z kůže

Podle instrukcí lektorky jsem si postupy práce s kůží (stříhání, barvení, lepení, šití) osahala na mini taštičkách. Šlo to dobře, takže jsem se pustila do většího projektu, tentokrát už podle vlastního střihu.

přední strana koženého obalu na mobil
zadní strana koženého obalu na mobil

Vyrobila jsem si pouzdro na mobil, které si můžu dát na pásek u kalhot, když u sebe nemám kabelku. Funguje to skvěle! Už vím, co bych příště udělala lépe, ale obávám se, že tohle pouzdro vydrží hodně dlouho.

penál na plnicí pera ručně šité z kůže

Stejně jako pouzdro/penál na plnicí pera, které bylo mým dalším výrobkem.

malé kožené pouzdro na karty a doklady

Jako další vzniklo malé pouzdro na karty a doklady, které nahradilo rozpadající se plastovou kapsu, ze které mi kartičky neustále vypadávaly do kabelky a nedaly se najít. Kdyby můj techničák neměl ještě starý větší formát (to je ta spodní placatá část obalu), bylo by pouzdro malinké a roztomilé. Příště :).

Peněženky

ručně šitá červená kožená peněženka - otevřená
ručně šitá červená kožená peněženka - zavřená

Od pouzder a obalů už je jen krok k peněžence. I když už téměř žádnou hotovost nenosím, pár drobných a nějaká ta bankovka po ruce se vždycky hodí. Na první pokus to nedopadlo špatně, jen je vyrobená z trochu silnější kůže, než by bylo nutné. Ale mám z ní radost a peněženka se zabydlela v mojí kabelce.

Po prvním pokusu jsem se pustila do druhé (pánské) varianty se složitějším designem. Dají se do ní dát bankovky, mince i karty – byl to dárek, který udělal velikou radost mně i obdarovanému. Jen jsem ji nestihla vyfotit, tak přidávám obrázek z mého deníku, abyste si udělali představu.

Spona do vlasů

hand made kožená spona do vlasů s vyšitým listem

Dalším dárkem byla spona do vlasů, na které jsem si vyzkoušela práci s kůží silnou 4 mm. I tenhle dárek potěšil. A já se začala trochu cítit jako řemeslník :).

Boty

A jak to dopadlo s botami? Původně jsem si myslela, že než najdu odvahu pustit se do nich, bude to trvat alespoň půl roku. Ale… prostě mi to nedalo.

A tady je výsledek:

ručně šité boty z kůže podle kurz Veroniky Mocové

Co tomu říkáte? I když jsem dost zkušená vyráběčka všeho možného, ze šití bot jsem měla strach. Že budou vypadat strašně, že zničím materiál, že se budu cítit jako nešika, určitě to znáte. Díky skvěle popsanému a ukázanému postupu to vlastně bylo jednoduché a já už se těším, jak si s Veronikou Mocovou ušiju balerínky!

Moje malá dílna pro šití z kůže je v pohotovosti a já jsem našla novou techniku, která mi dělá dobře. Jak to máte vy? Taky zkoušíte všechno možné?

Díky za nakouknutí
a relaxujte tvořením