Obraz s mandalami v pastelových barvách

Máte rádi mandaly? Mne mandaly uklidňují a fascinují zároveň. O víkendu jsem na internetu narazila na krásné obrazy, které mi připomněly, že mám doma novou sadu pastelových akrylových barev a taky pár plastových šablon s mandalami. Sama bych si na krásně kulatou a pravidelnou mandalu netroufla, ale se šablonami, to je jiná. 🙂 Takže jsem si připravila stůl, pustila se do práce a vy se můžete podívat, jak vznikal můj pastelový obraz s mandalami.

plátno, barvy a štětce - příprava na obraz s mandalami

Ve svých zásobách jsem našla čtvercové plátno, barvy a štětce a jako první krok jsem plátno nabarvila, aby vzniknul jemný barevný podklad.

nabarvené plátno je připravené na šablonování

Na natírání jsem původně chtěla použít klasický široký štětec, ale nakonec mi stačila veliká kulatá houbička. Při barvení jsem se řídila pouze svou momentální náladou, celý proces jsem pojala jako relax. Pastelová sada barev Artiste (z Davony) má velmi jemné odstíny a barvy mají takovou konzistenci, že jsem je při práci nemusela ředit.

plátno, šablona a tupovací štětec

Pak přišly na řadu šablony. Vybrala jsem si tři různé a postupně jsem přes ně nanesla na plátno motivy mandal. Barvu jsem při tom měla na suchém tupovacím štětci ve velmi nepatrné vrstvě, aby se nedostala tam, kam nemá, třeba pod šablonu. Pak by byla mandala rozmazaná a tomu jsem se chtěla vyhnout.

barvu nanášejte přes šablonu téměř suchým štětcem

Rozhodla jsem se, že žádná mandala nebude na obraze hlavní, tudíž jsem všechny umístila mimo střed obrazu. Jemnost pastelových barev pro mě není úplně typická, ale právě teď mi tyto odstíny dělaly dobře. 🙂

některé obrysy mandal zvýrazněte černým akrylovým fixem
černé obrysy doplňte bílými

Dalším krokem bylo zvýraznění některých obrysů černou nebo bílou akrylovou fixou. To jsem si moc užila, i když jsem se ze začátku bála roztřesené ruky a křivých čar. Po prvních tazích jsem si ujasnila, jak zlehka musím kreslit a pak už šlo všechno krásně. Černou a bílou jsem ještě pro větší efekt doplnila metalickou fialovou. Výsledek je stále velmi jemný, ale mandaly jsou jasně čitelné a každá je jiná. Pro trochu struktury jsem použila světle růžové tekuté perly. Tady se mi jednu část nechtěně podařilo rozmazat, takže jsem to místo po zaschnutí znovu přetřela akrylovou barvou. Naštěstí to dopadlo dobře a nic není poznat.

odlitky natřete akrylovou barvou

Pak jsem si vybrala tři odlitky mandal, které jsem si připravila už dřív. Odlévala jsem je v nádherných formách od Stamperie. Natřela jsem je stejnými akrylovými barvami, jaké jsem použila na obraze a pohrála si s kombinacemi odstínů na jednotlivých kouscích.

použitím voskové patiny zvýrazníte hrany odlitků

Hrany odlitků jsem ještě zvýraznila starorůžovým metalickým voskem/patinou. Vosk se nanáší prstem (nebo přes papírový ubrousek) tak, že zlehka přejíždíte po vystouplých místech, které se tak obarvují a zvýrazňují. Metalický efekt je úžasný.

odlitky jsou položené na obraze s mandalami

Přemýšlela jsem, jak spojit obraz s odlitky do jednoho díla, ale zatím nevím, jestli to vůbec udělám. Na obrázku jsou odlitky volně položeny na obraze, myslím, že by se k nim hodilo ještě něco, jen nevím, co… Dám tomu rozhodnutí čas.

obraz s mandalami a odlitky mandal

Prozatím budou odlitky doplňovat obraz s mandalami jako samostatné dekorace a později se uvidí. 🙂 S mandalami jsem strávila moc příjemný půlden, soustředila jsem se jen na barvy a tvary a bylo mi dobře. Tento způsob trávení času vřele doporučuju!

Děkuji za nakouknutí
a relaxujte tvořením!