Papírová týpí – dekorace na stůl

Každé léto trávíme s kamarády týden v týpí. Je to týden, na který se celý rok těším, protože vím, že si během něho absolutně odpočinu od všech civilizačních starostí. Život se totiž zjednoduší na základní potřeby – jíst, spát a bavit se s přáteli. Letos jsem si s sebou záměrně nevzala vůbec nic na tvoření a stejně mi týden utekl jako voda.

Asi je vám jasné, kde se vzala nápad vyrábět papírová týpí. Návod, ze kterého jsem vycházela, na mě vykouknul na pinterestu, kde jsem si hned založila týpí nástěnku.

Budete potřebovat:

  • čtvrtku
  • ozdobné papíry
  • oboustranně lepicí pásku, tekuté lepidlo
  • ozdobné chipboardy, samolepky atd.
  • párátka

Na větší dekoraci (týpí má výšku 14 cm) si ze čtvrtky podle obrázku připravte obdélník velikosti 10,5 x 21 cm a čtverec velikosti 10,5 x 10,5 cm. V rýhách (přerušované čáry) je ohněte tam a zpět.

Čtverec nalepte na obdélník jako na obrázku.

Z ozdobného papíru si připravte dva čtverce velikosti 9,5 x 9,5 cm a rozstřihněte je po úhlopříčce na trojúhelníky.

Na prostřední čtverec a jeden z bočních trojúhelníků nalepte trojúhelníky z ozdobného papíru.

Připravený základ slepte do tvaru týpí. Pokud vám vadí, že některé „nohy“ mají bílou barvu, připravte si v předchozích krocích šest trojúhelníků z ozdobného papíru a polepte všechny trojúhelníky na základních dílech z bílé čtvrtky.

Všechny tři strany týpí ozdobte podle vaší fantazie nebo podle příležitosti, ke které dekoraci vyrábíte. Já jsem použila výstřižky a chipboardy (obrázky na kartonu) ze stejné sady, z jaké jsem si vybrala scrapbookový papír.

TIP: Papírové týpí můžete vyrobit také jako rozkládací přání do obálky a to tak, že místo slepení použijete magnety.

Malá papírová týpí k ozdobení stolu při týpkové party

Jako milovnice miniatur jsem už při výrobě velkého týpí věděla, že zkusím vyrobit i sadu menších, které se budou hodit jako jmenovky na stůl, až budeme pořádat velkou rodinnou oslavu. „Střih“ je stejný, jen zmenšený – obdélník má velikost 4 x 8 cm a čtverec má velikost 4 x 4 cm a jsou vystřižené rovnou z ozdobného papíru.

Po nalepení čtverečku na obdélník jsem v horní části vystřihla půlkruh, abych do týpí mohla vložit tři „tyče“, tedy párátka.

Párátka jsem zevnitř kouskem lepicí pásky přilepila na rýhy a potom týpí slepila do konečné podoby.

Po otestování postupu na prvním týpí už šla výroba dalších velmi rychle od ruky a já jsem připravena na naši podzimní party. Na týpí pak už jen nalepím jmenovky nebo jiný druh označení, podle toho, co bude potřeba. Už se na oslavu těším.

A co vy, zkusíte si také vyrobit papírová týpí? Dejte mi vědět, jak se vám povedla.
V kategorii návody najdete další tipy na papírové tvoření, stejně tak jako v mé skupině Papírové a jiné tvoření pro dospělé, kam vás tímto srdečně zvu.

Mějte se krásně
a relaxujte tvořením!