Podzimní koláž

Rozhodla jsem se odpočinout si na chvíli od výroby minilab a blahopřání a relaxovat jiným druhem tvoření. Zaujaly mne gelové akvarelové barvy AquaTint, které jsem zatím neměla v ruce a hned jsem dostala chuť experimentovat. Nakonec z toho byla podzimní koláž ve dvou variantách.

Použila jsem:

  • gelové akvarelové barvy AquaTint
  • štětec, vodu, gumový váleček, tupovací houbičku
  • papíry A4 Imagine od firmy Canson, gramáž 200g/2
  • černý a bílý popisovač Decor Pen
  • černý lihový fix Sharpie
  • tužku, gumu, pastelky
  • nůžky
  • tekuté lepidlo

Začala jsem tím, že jsem na můj oblíbený papír Canson Imagine nanesla přímo z lahvičky žlutou, oranžovou a tmavě červenou gelovou barvu a rozetřela je štětcem namočeným ve vodě. Barvy jsou nádherně syté a zářivé. V další vrstvě barev jsem použila tupovací houbičku, jejíž otisky na papíru udělaly jemnou strukturu.

Obarvený papír jsem vysušila horkovzdušnou pistolí, protože jsem byla nedočkavá a chtěla jsem pokračovat v dekorování. Jinak bych papír nechala uschnout přirozeně na vzduchu. Bílým a černým popisovačem Decor Pen (které můžete použít nejen na papír, ale i na další povrchy, jako je dřevo, sklo, plast nebo keramika) jsem nejdřív nakreslila různé tvary listí, potom jsem je doplnila šrafováním, vlnkami atd. Tenčí linky jsem kreslila lihovým fixem Sharpie.

Zatímco jsem trpělivě vystříhávala jeden lístek za druhým, na stole se sušil další obarvený podkladový papír. Tentokrát jsem použila žlutou, oranžovou, fialovou a tmavě zelenou gelovou barvu, které jsem roztírala gumovým válečkem a kombinovala to se štětcem. Do mokrých barev jsem také nechala kapat vodu, aby vzniknul efekt bublin.

Na suchý podkladový papír jsem potom nakreslila podlouhlé lístky různých velikostí a vystřihla je. Zbytky oranžového papíru jsem pomalovala bobulkami jeřabin a začala je také stříhat, brzy mě to ale přestalo bavit. Jako bych tušila, že je nakonec ani na jedné koláži nepoužiju. 🙂

První koláž – podzimní věnec

Na čtvrtku jsem si tužkou zlehka nakreslila kruh, použila jsem malý talířek. Pak jsem si hrála s rozpíjením gelových akvarelek, abych vytvořila podklad pod věnec. To mě moc bavilo, byla to rychlá abstraktní práce, moje mysl si při tom krásně odpočinula.

Když podklad uschnul, domalovala jsem tenkým fixem lístky, květy, šlahouny a podobně. Tak jsem se do toho zabrala, že jsem zapomněla, že jsem jich chtěla nakreslit mnohem méně, abych mohla použít velké množství vystříhaných listů. Takhle mi bylo kresbiček líto, že by nebyly vidět, takže jsem připravených listů použila přibližně polovinu. Nalepila jsem je na čtvrtku tekutým lepidlem. Nakonec jsem ještě zvýraznila některé podkladové kresby silnějším fixem.

Druhá koláž – Podzim v rámu z listí

Na čtvrtku jsem tekutým lepidlem nalepila připravené podzimní listí tak, aby vytvořilo rám. Potom jsem černým fixem vybarvila prostor mezi okrajem čtvrtky a nalepenými listy. Rám se tak opticky uzavřel a listí krásně vyniklo.

Dovnitř jsem velkým písmem napsala slovo Podzim. Také jsem nakreslila a pastelkami vybarvila pruhované prostory mezi listy na horní a vnitřní straně listnatého rámu. Pak jsem ještě dokreslila malé lístečky pro oživení a dopsala výrazy, které mám spojené s podzimem. Výrazů můžete napsat mnohem více, ve skupině více lidí nebo dětí určitě přijdete na spoustu podzimních výrazů.

Přípravou podkladových papírů, kreslení, stříhání i tvorbu koláží jsem po přerušované strávila dvě odpoledne a večery a při každé z činností jsem si odpočinula trochu jinak a dobila si baterky. Potřebovala jsem to jako sůl.

Děkuji za nakouknutí
a relaxujte tvořením.

PS: Materiály, barvy, lepidlo, nůžky atd. mám z Davony.